A cég tartozásáért a tulajdonosok felelnek
A cég kötelezettségeit, a cég tartozásait, a cégnek kell kifizetni. Na de a cég nem tud sorba állni a postán, hogy befizesse a készpénzt, egy cég nem tud dönteni egy banki átutalásról, szóval ezeket a tevékenységeket egy tárgy, egy fogalom nem tudja végrehajtani. Legalábbis még a mai földi létezésemben, akármilyen előrehaladt az informatika, én nem tudok róla. Akkor ki az a cég, aki nekem fizetni fog? Akkor ki tudja kifizetni, ha a cég nem? Na de ki az a cég?
A cégtartozásáért a legvégén tulajdonosok felelnek
A céget
tagok alapítják, legtöbb esetben magánszemélyek. A magánszemélyek pénzt
vagy eszközt bocsátanak a cég rendelkezésére, hogy meg tudja kezdeni a
tevékenységét, tudja folytatni a működését, és profitot termeljen a tulajdonosoknak. Pénz, vagyoni
hozzájárulás nélkül senki nem lehet tag. A vállalkozói klubban téma lesz a cégalapítás bemutatása. Nézd meg az időpontokat, hogy ne maradj le!
A tag vagyoni hozzájárulását
törzsbetétnek nevezzük. Ez konkrétan, forintban meghatározott
összeg. Szóval, minden cég, legyen az KFT, BT, RT, tagokból,
magánszemélyekből áll, akik összedobták a pénzüket. A beszámolóban a jegyzettőke soron találod meg ezt a számot. A beszámoló 7 legfontosabb számáról készítettem egy rövid, érthető tanulmányt, töltsd le innen!
Tehát a cég több magánszemély közös tulajdona.
A hatályos jogszabályok szerint a KFT tagjának, cégtulajdonosának jogai és kötelezettségei vannak a társasággal szemben, mivel pénzt, vagyont bocsátott a rendelkezésére. A KFT tagjának kötelezettségei között ott szerepel, hogy felelősséget vállal a cég tartozásáért. A tag kötelezettségei közül most a cég tartozásainak megfizetésével foglalkozok.
Ki fogja kifizetni a cég tartozását?
Magyarországon kialakult az a tévhit, hogy a KFT tagja a cég
tartozásaiért nem felel, mert az a cég tartozása, és a cég tartozásáért
minden esetben kizárólag a társaság felel. Ezt nézzük meg egy kicsit pontosabban. Itt most csak a főszabályt ismertetem. A cég tartozásait a beszámolóban a kötelezettségek soron találod.
Ha a cég nem tudja kifizetni a tartozását, akkor bizonyos feltételek fennállása esetén a cég tartozását a tagnak kell kifizetni. A Korlátolt Felelősségű Társaság esetében, ahogy a nevében is benne van, így a magánszemély tagnak KORLÁTOLT a felelőssége. A KFT tag nem felel a cég összes tartozásaiért. A tag felelőssége csak a törzsbetét nagyságáig terjed. Ez a főszabály.
Tehát a magánszemély tag fizethet a cég tartozásáért
A
tag, a cégtulajdonos számára ez így nem is tűnik olyan veszélyesnek és bonyolultnak. E
jogszabály miatt azonban kialakult az az általános tévhit, hogy a KFT
tagja bármit megtehet, hisz a hitelezők kiegyenlítéséért, a cég tartozásaiért a társaság
felel. Neki csak annyit kell fizetnie, amennyi a törzsbetétje. Ezért van az, hogy a legtöbb cég csak a minimális,3 millió törzstőkével alakul, hogy ha baj van, akkor csak a 3 millió törzstőkéig kelljen a tagoknak kifizetni a cég tartozását.
A vállalkozói klubban tapasztalt vállalkozókkal beszélgethetsz arról, hogy a KFT alapítás jó döntés volt-e. Minden hónapban a vállalkozások szabályos, és nyereséges gazdálkodásával kapcsolatos témákat dolgozunk fel.
Ezért
döntenek sokan KFT alapítása mellett, a BT és az egyéni vállalkozás
helyett. Ez egyéni vállalkozás előnyeiről írtam korábban egy bejegyzést, melyet itt érsz el! Az egyéni vállalkozó a teljes magánvagyonával felel a vállalkozása tartozásaiért.
Számokkal kifejezve a cég tartozására nézzünk egy példát:
A
magánszemély 2 millió forinttal lép be a cégbe. A cég néhány évi
működése során felhalmozott 5 millió forint tartozást. Ettől a
magánszemély tagtól a beadott 2 millió forintnak megfelelő összegig
követelhető, hogy rendezze ki a cég tartozását. A maradék 3 millió
forintot, a többi tagnak kell kifizetnie, szintén a beadott
törzsbetétjének nagyságában. A többi céges tartozás csak bizonyos negatív gazdálkodásra utaló feltételek fennállása esetén követelhető.
KFT tagnak lenni így, akár is veszélyes is lehet, ha nem vagy elég tájékozott.
Ezen területen is a legfontosabb a tudatosság, és a szabályok alapos ismerete. Én kifejezetten vállalkozóknak szánom az írásaimat, egyszerűen és érthetően lefordítva a jogszabályokat. Íratkozz fel hírlevelemre, hogy könnyedén tanulj az adózási és gazdasági témákról.
Készítette: Kovácsné Bakó Katalin-Könyvelő, Adótanácsadó
A jó üzleti döntésekhez, légy tájékozott adózó!
Ha tetszett a cikk, oszd meg bátran, hogy mások is tudjanak róla!