Vedd fel velem a kapcsolatot!

A cégtulajdonos felelőssége a cég tartozásáért.

2024.07.12

Sokan cégtulajdonosként úgy gondolják, hogy soha nem fizetnek a cég helyett, hisz ez a tartozás a cég tartozása. A tájékozottabb adózók viszont már tudják, hogy a cég kintlévőségeiért a tagok a társasági szerződésben leírt törzsbetétjének nagyságáig felelnek. Na de biztos, hogy nem ilyen egyszerű a szabályozás.

A cégtulajdonosoknak is van felelőssége a cég tartozásaiért


Ebben az írásomban a részletszabályokra nem térek ki, csak azt szeretném átadni, (nem is könyvelői terület) hogy az átlag vállalkozó megértse, milyen cégvezetői felelőssége van a cége gazdálkodásával kapcsolatban, ha társaságot vezet. A cég gazdálkodását a beszámoló mutatja be, ezért a beszámoló ismerete nélkülözhetetlen a cégvezetői felelősség gyakorlásához. Ügyvezetőként nem csak a saját céged gazdálkodását, de a partnereid üzleti számait is ismerned kell a felelőssdöntésekhez.

Ahhoz hogy ezt a felelősségi szabályt megértsük, pontosan ismerni kell a szerepeket. Itt a két szerepkör van, ami a felelősségi szabályoknál lényeges, ez pedig az ügyvezető és a tulajdonos. Egy korábbi írásomban a cég meghatározásával, és a tagok, a cégtulajdonosok anyagi felelősségének fogalmával foglalkoztam. Ha pontosan tudni akarod, hogy ki az a cég, és TE biztosan tag vagy-e, és ez által cégvezetőként van-e anyagi felelősséged a cég tartozásaiért, olvasd el egy korábbi írásomat. A vállalkozói klubban havonta gyakorlott, tapasztalt cégvezetők osztják meg erről  gondolataikat, tudásukat. Ne maradj ki belőle, mert nagyon hasznos.

A cég tartozásáért a cégtulajdonosok is felelhetnek

Most a tagok, azaz a cégtulajdonosok felelősségét a cég tartozásaival kapcsolatos  bontanám tovább. Egy cég, egy gazdasági társaság a társasági szerződés aláírásával jön létre. A társasági szerződést csak ügyvéd készítheti el. Ebbe a társasági szerződésbe kerül leírásra, hogy kik lesznek a társaság tagjai, és milyen összeggel járulnak hozzá a cég működéséhez. A tulajdonosok anyagi hozzájárulását a beszámoló jegyzettőke sorában találod. Ismerd meg a beszámolót, mert ez mutatja be a cég gazdálkodását! 7 pontban összeírtam a beszámoló árulkodó számait. Egyszerű és érthető tanulmányt a beszámoló bemutatásáról itt éred el!

Az ügyvezető személye is a társasági szerződésbe kerül megnevezésre. Az ügyvezető nem feltétlenül tagja a társaságnak. Vedd elő a társasági szerződésed, és nézd meg mi van bele írva!

Ha az ügyvezető szándékosan okozta a kárt, úgy azt teljes mértékben köteles megtéríteni

Valóban, Magyarországon a hatályos jog szerint a KFT tulajdonosának, tagjának a felelőssége a cég kötelezettségeiért csak a törzsbetétjének összegéig és a társasági szerződésben esetleg megállapított egyéb vagyoni hozzájárulásra terjed ki. A korlátolt felelősség a törzsbetét, jegyzettőke erejéig terjed.

Biztos, hogy csak a törzsbetét összegéig felel a cégtulajdonos?

Ha ez ilyen egyszerű lenne, akkor mindenki csinálna egy KFT-t, befizetné a minimum 3 millió forint törzstőkét, és a 3 millió felett többé nem kellene kifizetnie a szállítókat, nem kellene befizetni az adókat, nem kellene kifizetni a hiteleket, hisz az a törzstőke feletti kintlévőség az a cég tartozása. Ha a cég nem tud fizetni, akkor nem tud. Szerencsére ez nem így van! Ezért hasznos, hogy ismerd a partnered törzstőkéjének a nagyságát, mert első körben csak annyi összeg megtérítése várható el. A törzstőke nagyságát a beszámolóból ki tudod olvasni.

A vezető tisztségviselő, ügyvezető, a cégtulajdonos felelősséggel tartozik a jogszerűtlen gazdálkodásért

Ha cégvezető és/vagy a cég nem tud fizetni, akkor mondhatnánk, hogy jó ez a szabály, jó hogy így van, mert a törzsbetétek feletti tartozást a cégtulajdonosnak nem kell kifizetni. Azaz, ezeket a tartozásokat soha nem kapják meg a partnerek, vagy a hatóságok, bankok, ha törzsbetétből nem futja rá. Ez így túl egyszerű lenne, és működésképtelenné tenné  a gazdaságot.

Az ügyvezetőnek nem a társaság tagjainak az érdekét kell hogy szem előtt tartsa, hanem a társaságét.

Na de fordítsuk meg a szerepet, és mi van, ha te a szállító vagy? Előállítottál egy terméket vagy elvégeztél egy szolgáltatást, leszállítottad az árudat, de a cég nem fizeti ki azt neked. Milyen érzés, ha neked tartoznak? Te miből fogod kifizetni az áru előállításának költségeit? Miből fizeted ki a dolgozóidat? Miből fizeted be az adódat?

A Köztartozás mentes adózói adatbázisban, a KOMA-ban szereplő cégeknek biztosan nincs adótartozása. Néhány kattintás, és az új partneredet már le is tudod ellenőrizni. Ezen a linken eléred a KOMA adatbázist! Csoportos adótanácsadás keretében a biztos, felelősségteljes, profitorientált cégvezetéssel kapcsolatos témákat dolgozok fel minden hónapban.

A cégvezető felelőssége  a nyereséges gazdálkodás

Gondolom, hogy ezek után te is érzed, hogy ebben valahogy rendet kell tenni. A magyar polgári jog éppen a hitelezői érdekek védelme érdekében ezt jóval szigorúbban szabályozza. A polgári törvény a főszabály szerinti "korlátlan felelősség" felbujtó szavára tekintettel, a visszaélések megakadályozására megfogalmaz kivételeket, és a felelősséget a társaságról átviszik annak tagjára,vagy ügyvezetőjére.

Amikor a felelősséget a társaságról átviszik a cégtulajdonosra, a felelősség-átviteli szabály lép életbe.

A felelősség-átviteli szabály azt jelenti, hogy a tag, a cégtulajdonos felel a társaság tartozásaiért, azaz akár a teljes magánvagyonával a magánszemély tag köteles a társaság kintlévőségeit kifizetni.Ha még ezek után tovább tudod olvasni az írásomat, akkor megnyugtatlak, hogy ebben is vannak kivételek. A kivételek védik a szabálykövető tagokat. Ismerd meg a céged beszámolóját, hogy ne érjen meglepetés!

A cégvezető felelőssége a folyamatos működés biztosítása

Fontos, hogy a felelősség-átviteli szabály alkalmazására kizárólag a kényszertörlési eljárással vagy felszámolási eljárással megszűnt cég esetében van lehetőség. Nem alkalmazható a felelősség-átviteli szabály, ha egy cég végelszámolással szűnt meg, hisz a végelszámolásnak éppen az a lényege, hogy a cég minden tartozását rendezte. A cég tartozásának az összegét is ki tudod olvasni a beszámolóból!

A felelősség-átviteli szabály arra az esetre szolgál, amikor a tag vétkes, jogellenes magatartásának eredményeképpen a társaság hitelezőinek kárt okoz, és ez a kár a társaság vagyonát meghaladja. Ezek megjelenéséről a cég mindennapjaiban is szó lesz a vállalkozói klubba!

cégvezető, vagy a cégtulajdonos felelőssége különösen akkor állapítható meg, ha a tag a cég vagyonával sajátjaként rendelkezett.

A felelősség-átvitel szankciója abban az esetben állapítható meg, ha a társaság tagjának felróható magatartása és a hitelezőnek okozott kár között ok-okozati összefüggés van. Ez a felelősség-átviteli forma csak akkor hívható elő, ha társaság vagyona a hitelezői igényeket, tartozásokat egyébként nem fedezi. Ennek értelmében a társaság köteles elsődlegesen helytállni a tag jogellenes magatartásával okozott károk megtérítése esetén a hitelezők irányában fennálló tartozásokért. Ennek egyik megjelenési formája, amikor a beszámoló követelés sorában nagy összeg található. Nézd meg, hogy ezt hol találod a beszámolóban!

A cégvezető felelőssége témában én mindenképpen a megelőzést javaslom ahhoz, hogy a tag, a cégtulajdonos ne kerüljön olyan helyzetbe, amikor bizonyítania kell a fenti vétségek, jogellenes magatartások valótlanságát. Ennek első lépés, hogy ismernie kell a a cégvezetőnek a  cége beszámolóját. Ehhez segítségként összeszedtem egy tanulmányban a beszámoló 7 legárulkodóbb számát. Ha ezt ügyvezetőként ismered a beszámolód számait, és szabályosan, tudatosan alakítod, akkor nagy baj nem lehet.

Íratkozz fel hírlevelemre, és jelzem ha valami hasznos cikk kerül fel a blogra!

Készítette: Kovácsné Bakó Katalin-Adótanácsadó,Könyvelő


A jó üzleti döntésekhez, légy tájékozott adózó!

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELEMRE
Nem szórom tele a postaládád, csak akkor jelentkezek, ha valami új és fontos.
Nézd meg az e-mailed!  ( A spamat is nézd át! )  Nyisd meg!

Ha tetszett a cikk, oszd meg bátran, hogy mások is tudjanak róla!