Vedd fel velem a kapcsolatot!

Napi bejelentés előnyei

2024.07.14

A napi bejelentés  előnyei segítik ennek a jogviszonynak az alkalmazását. Ugyanakkor, ami az egyik embernek hátrány, az lehet hogy a másiknak éppen előny. A rugalmasság a legnagyobb előnye szerintem a napi bejelentéssel történő foglalkoztatási formának. Az alkalmi munkaviszony a NAV-hoz történő bejelentéssel jön létre. Ezért is kapta ezt a nevet az adózók körében. Nem kell foglalkozni írásban kötött munkaszerződéssel.

A napi bejelentés előnyei

A napi bejelentés előnyeit megközelítem mind a dolgozó oldaláról, és a munkáltató felől is. Így megismerheted a másik fél gondolatait is a napi bejelentéssel kapcsolatban.

A napi bejelentés előnyei a dolgozó javára:

  • könnyen és gyorsan megköthető az alkalmi munkavállalói szerződés, különösebb felvételi eljárás nélkül, nincs szükség az előző munkahelyi iratokra sem,
  • kevés az adminisztrációt igényel a napi bejelentés, elég szóban egyeztetni a feltételeket, a személyes iratok bemutatása után, indulhat is az 5-10 perces bejelentés után a meló,
  • ha nem tetszik a munka, vagy a főnök, azonnal kiléphetsz, mindenféle kötelezettség nélkül,

Az alkalmi munkavállalónak munkaidő nyilvántartást is kell vezetni. Ennek nincs kötött formája, de a munka kezdés, a munka befejezése, a munkadíjának, és a hitelesítéseknek egyértelműnek, és szabályosaknak kell lennie. Készítettem ehhez egy speciális munkaidő nyilvántartást, azaz régi nevén egy jelenléti ívet, kifejezetten a napi bejelentéshez. Ezt szívesen megosztom veled.

A napi bejelentés előnyei folytatás

  • a mentesített keretösszeg alatt kapott fizetés esetén, nem kell személyi jöveteladót fizetni, így legtöbbször ez egy adómentes jövedelem.
  • a dolgozó jogosultságot szerez nyugellátásra és álláskeresési járadékra. Tehát a nyugdíjba beszámít.
  • Az adóköteles jövedelem részből családi adókedvezmény, vagy a súlyos fogyatékossági szja kedvezmény érvényesíthető. Az elszámolható SZJA kedvezményekről készítettem egy rövid tanulmányt, melyet itt érsz el.

Szerintem ezek az érvek elegendőek, hogy eldöntsd, hogy neked ez megfelelő-e a napi bejelentési forma. Remélem tudtam segíteni. Még nagyon sok apró, és részletes szabálya van az egyszerűsített foglalkoztatásnak, melyről az " Alkalmi munkavállalás szabályai" című tanulmányomban olvashatsz. Itt tudod letölteni!

Az alkalmi munkavállalónak kifizetett munkadíj, és a NAV-nak befizetett közteher összege elszámolható költsége egy vállalkozásnak. A nyereség gyors és könnyű meghatározásához összeállítottam egy kalkulátort. Ha vállalkozó vagy próbáld ki!

Az egyszerűsített foglalkoztatásnak napi korlátai vannak. Mivel alkalmi és idény munkáról beszélünk, már az elnevezésből is érezhető, hogy ez nem egy hosszú, korlátlan munkalehetőség. A törvény ezen munkaviszonyban eltölthető napok a számát maximálja, ami az egyik leglényegesebb különbség a rendes munkaviszonyhoz képest. A szabályok értelmezéséhez segítséget nyújtok az érdeklődőknek az Egyéni Adótanácsadás keretében.

A napi bejelentés előnye, hogy a dolgozó 5 napot dolgozhat egymás után. 

A hatodik napot, pihenőnapként ki kell adni. Az alkalmi munkavállaló egy hónapban 15 napot, egy évben 90 napot dolgozhat egy munkáltatónál. Hasznos adózási tartalmakért iratkozz fel hírlevelemre!

Több munkáltatónál is dolgozhat az alkalmi munkavállaló egymás után. Akár 365 napot is dolgozhat valaki egy évben alkalmi munkavállalóként. A két munkahelyen a napok száma nem adódnak össze.Mindkét munkahelyen külön-külön kell ezekkel az adatokkal számolni. "Mezőgazdasági idénymunka" és a "Turisztikai idénymunka" napi korlátai megegyeznek.

Azonos felek közötti munkaviszony egy naptári éven belül, nem haladhatja meg a 120 napot. Tehát ugyanannál a munkáltatónál, mezőgazdasági idénymunkásként nem dolgozhatsz 120 napnál többet. Ez egyben azt is jelenti, hogy elmehetsz ugyanerre a munkára még egy másik munkahelyre is dolgozni, ahol szintén letölthetsz a 120 napot. Munkáltatónként külön-külön kell számolni a napokat.

Csoportos adótanácsadás havonta egy órás program. Itt az adótörvények gyakorlati alkalmazását, értelmezését beszéljük át tapasztalt vállalkozókkal.

"Napi bejelentés" napi korlátai:

  • összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napra, és
  • egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napra, és
  • egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napra.

Ha ezeket a napi korlátokat átléped, a törvény automatikusan rendes munkaviszonnyá minősíti át az egyszerűsített foglalkoztatást. Ez pedig jóval magasabb járulék fizetéssel, és a fent leírt kötött szabályokkal jár.

Hogyan jön létre a napi bejelentési foglalkoztatási jogviszony?

Bejelentéssel jön létre. A bejelentést a munkáltatónak kell megtenni.

A bejelentés úgy történik, hogy a munkáltató a NAV-nak egy nyomtatványon bejelenti a dolgozó nevét, a TAJ számát, adóazonosító jelét, és pontosan beírja a napokat, amikor egyszerűsített formában foglalkoztatja dolgozót. A bejelentés három módon tehető meg. Erről fogok írni legközelebb. Addig is, "Az alkalmi munkavállalás részletes szabályairól " itt olvashatsz!

Mikor kell ezt a bejelentést megtenni?

Mindig munkakezdés előtt kell bejelenteni a dolgozót. Nincs rá szabály, hogy mennyivel előtte kell bejelenteni, csak annyi, hogy előtte. Így akár az egy perccel, egy órával való bejelentés, is jogszerű bejelentésnek minősül. Viszont akár egy másodperccel utána történő bejelentést, már nem fogadják el a munkaügyi ellenőrök. Nekem van ilyen tapasztalatom.

Mivel a rendszer másodperc pontosan rögzíti a bejelentést, így ez könnyen ellenőrizhető.

Ahogy látható annyira azért nem egyszerűek ezek a szabályok. Pontos betartásuk nagy fegyelmet igényel a munkáltatók részéről.

Hogy ne maradj le róla, iratkozz fel a hírlevelemre!

Az alkalmi munkavállalás szabályait 9 pontban szedtem össze. Kattints ide érte!

Készítette: Kovácsné Bakó Katalin- Adótanácsadó, könyvelő

Ne maradj le a fontos adózási hírekről!

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELEMRE
Nem szórom tele a postaládád, csak akkor jelentkezek, ha valami új és fontos.
                                                Ha felmerült benned egy adózási kérdés, amire jól jönne egy gyors szakértői válasz? Add meg a telefonszámod, és megajándékozlak egy 15 perces tanácsadással.
Nézd meg az e-mailed!  Nyisd meg!
(A spamat is nézd át!)

Ha tetszett a cikk, oszd meg bátran, hogy mások is tudjanak róla!